Probiotiki so temelj dobrega počutja

Ste med tistimi, ki bi si želeli boljšo prebavo, manjši občutek napihnjenost in močnejši imunski sistem ter s tem boljše splošno zdravje? Zagotovo ste že slišali, da bi morali uživati več fermentiranih izdelkov. In zagotovo ste tudi kdaj v trgovini na oddelku z zdravimi izdelki strmeli v probiotični jogurt in se spraševali zakaj bi sploh kdo potreboval probiotike in zakaj ravno milijardo. Niste sami. Da so naša telesa dom številni in raznoliki populaciji mikroorganizmov, ki so prostemu očesu nevidne, ste zagotovo že slišali. Naše sobivanje s temi drobnimi organizmi je temelj za naše zdravje in dobro počutje. Pomagajo našemu telesu pri prebavi hrane, ustvarjanju novih hranil, so ključni del imunskega sistema in nas ščitijo pred potencialno škodljivimi organizmi, ki povzročajo bolezni. Kaj vse bi moral nekdo vedeti o njih, da bi lahko dejansko imel korist? Po branju današnjega prispevka, vam probiotični izdelek, ki strmi v vas iz police ne bo več uganka. Pa začnimo!

Probiotiki, kaj so in kaj počno?

Beseda »probiotik« izvira iz latinskega pro in biota, kar pomeni »za življenje«. Kot navaja Svetovna zdravstvena organizacija so probiotiki opredeljeni kot živi mikroorganizmi, ki nam v ustrezno zaužitih količinah prinašajo številne zdravstvene koristi. Način za doseganje zdravstvenih koristi teh malih bitij pa je dopolnjevanje s prebiotiki in probiotiki.

Prebiotiki in probiotiki – saj se sliši skoraj enako? A ni! Poglejmo razliko…

  • Prebiotike najdemo v prehranskih virih vlaknin in neprebavljivih ogljikovih hidratih, njihova vloga pa je spodbujati rast in delovanje koristnih bakterij. So nekaj, kar naši koristni mikroorganizmi radi jedo.
  • Probiotike najdemo v številnih prehranskih oblikah (jogurt, fermentirani ali obogateni mlečni izdelki – kefir), a je njihova moč v veliki meri odvisna od števila in sposobnosti preživetja organizmov, ki jih vsebuje izdelek.

Zakaj so tako pomembni za naše zdravje?

Prijazne bakterije lahko pomagajo ohranjati splošno zdravje in dobro počutje na več načinov, o katerih – z napredkom sodobne medicine – šele začnemo razumeti, da:

  • Tekmujejo za prostor in vire hrane (absorbcija hranljivih snovi) s potencialno škodljivimi organizmi in s tem preprečijo našo izpostavljenost bolezni,
  • Zagotavljajo zaščitno pregrado v našem prebavnem traktu (redno in uravnoteženo izločanje), s čimer preprečujejo vstop škodljivih organizmov v naše telo in povzročajo sistemski imunski odziv. (Imunski sistem, ki ga najdemo v našem črevesju velja za največji imunski »organ« pri ljudeh.),
  • Probiotiki zmanjšujejo vnetja v telesu, saj pomagajo olajšati komunikacijo med celicami, ki vodijo do vnetnih ali protivnetnih signalov,
  • Proizvajajo nekaj bistvenih vitaminov, predvsem vitamin K in veliko vitaminov B, ki jih potrebuje telo.

Izkazalo se je, da so probiotiki, ki vsebujejo laktobacile, koristni pri preprečevanju urogenitalnih bolezenskih stanj, kot so vaginalne glivične okužbe, bakterijska vaginoza in okužbe sečil (UTI). Lactobacillus je naravno prisoten v urogenitalnih in reproduktivnih regijah ter pomaga ustvariti kislo okolje, ki je negostoljubno za številne organizme, ki povzročajo bolezni.

Ali zaužijemo dovolj probiotikov s hrano?

Odvisno od kvalitete izdelkov, ki jih uživamo in kolikšno število mikroorganizmov vsebujejo. Probiotiki se najpogosteje naravno nahajajo v določenih živilih, ki so bila ‘fermentirana’.

Fermentirana hrana je del človekove prehrane že tisočletja. S pomočjo tega starodavnega postopka so ljudje določena živila lahko »skladiščili« preden so prišle skrinje in hladilniki.

V postopku fermentacije se okus živila močno okrepi (npr. Sojina omaka) zato je dober za izboljšanje okusa hrane. Fermentacija se zgodi, ko prijazni mikroorganizmi – ali “kultura” – uporabljeni za začetek procesa, pretvorijo sladkorje in škrob, ki jih najdejo, v kisline ali alkohol.

Koristne probiotike najdemo v živilih kot so jogurt, kefir in kislo zelje.

Kaj pa prehranski dodatki, so potrebni?

V primeru, da niste ljubitelj zgoraj naštetih živil ali pa vam ne teknejo tako pogosto, da bi vam lahko koristili so probiotični dodatki pogosto najbolj enostavna rešitev za pridobitev večje raznolikosti koristnih bakterijskih vrst.

Takšen izdelek so kapsule Golden Tree Complete Biotics , ki vsebujejo kar neverjetnih 20 milijard dobrih bakterij, ki zlahka pobijajo slabe bakterije – kot je npr. kandida – in to v kar 20 super sevih! Za lažjo predstavo je to približno 2-krat več živih kultur na kapsulo kot v izdelkih prehranskih dodatkov, ki jih lahko dobiš v katerikoli trgovini ali lekarni.

Torej naše črevesje ima naravno na stotine različnih vrst mikroorganizmov, ki pomagajo ohranjati ravnovesje. Naše probiotične izbire živil bi torej morale odražati to raven raznolikosti vrst in dovolj veliko število koristnih mikroorganizmov, da bi se sploh začutila njihova prisotnost, saj se – roko na srce z vsemi številkami – to sliši kar precej natrpan prostor. Zato močnejši probiotični prehranski dodatki štejejo žive organizme v milijardah in na tej ravni lahko ti koristni probiotiki naredijo razliko.

Ne razumite narobe, fermentirana živila so odličen dodatek k zdravju, a vendarle nam ne zagotavljajo dovolj velikega števila mikroorganizmov, kot nam jih lahko prehranski dodatki.